Nejčastěji kladené otázky

Obecné otázky

Překladů je mnoho. BIM může být překládán jako "Informační model budovy", tedy digitální model, který reprezentuje fyzický a funkční objekt (stavbu) zároveň s jeho charakteristikami. Model slouží jako databáze informací o objektu pro jeho navrhování, výstavbu a provoz po dobu jeho životního cyklu. Pro nás znamená BIM něco jako novou technologii, která přináší výhody do stavebnictví. Lepší komunikaci, efektivnější spolupráci, kvalitnější výstupy a snížení nákladů.

Trimble Connect je nový, moderní způsob pro architekty, projektanty, dodavatele a vlastníky projektu, který umožňuje společně spolupracovat, efektivně sdílet a dostávat všechny potřebné informace o projektu. Trimble Connect je založený na způsobu GTeam, moderní kolaborační platforma, kterou stvořila firma Gehry Technologies. Momentálně je Trimble Connect nejmodernějším komplexním CDE řešením na trhu.

Ano, Trimble Connect je dostupný jak pro tablety, tak také pro mobily, či jiné zařízení se systémem Android (alespoň verze 4.4 a výše) a se systémem iOS (alespoň verze 9.0 a výše).

Ano, Trimble Connect funguje také na systémech iOS.
Trimble Connect nepodporuje mobilní systém Windows OS.

Trimble Connect spolupracuje s mnoha dalšími programy jako například Field Layout, Autodesk Revit, Prolog, Vico Office, SketchUp, Tekla Structures a také nově Penmap for AndroidVíce info k nalezení zde.

Pokud pracujete s Tekla Structures, přináší vám Trimble Connect celou řadu výhod. Hlavní výhodou je přímé publikování 3D modelů do našeho cloud serveru, správa úkolů, tvorba workflow a načítání dat přímo z Trimble Connect.

Ano, Trimble Connect je dostupný také v českém jazyce.

Trimble Connect je momentálně dostupný v 16 jazykových verzích, viz níže. Každý uživatel si může zvolit a u svého profilu nastavit jinou jazykovou verzi.

Firma Construsoft je více než 20 let dodavatelem a vývojářem BIM (Building Information Modeling) software. Působí ve více než třiceti zemích Evropy a také v Jižní Americe. V České republice a na Slovensku působí od roku 1997 a má zde mnoho spokojených zákazníků.

Pro zobrazení revizí ve Windows verzi postupujte prosím dle návodu níže:Ano, data lze sdílet s kýmkoliv pomocí odkazu. Pokud klikneme na daný soubor, který chceme sdílet, vpravo nahoře máme možnost "přeposlat" na tu klikneme a vybereme možnost "každý uživatel s tímto odkazek". Dále máme možnost využít platnosti odkazu a můžeme také omezit přístup na "pouze zobrazit", což znamená, že si daný uživatel nebude moct soubor stáhnout. Po nastavení dáme "kopírovat odkaz" a přepošleme danému uživateli. Uživatel nemusí být zaregistrovaný v Trimble Connect.

Technické otázky

Uživatele přidáte do projektu jednoduše, stačí kliknout na projekt, do kterého chcete pozvat uživatele, tam kliknete na "Tým", dále "Pozvat" a vložíte email uživatele.

Přímo na domovské stránce Trimble Connectu prostřednictvím možnosti "Nový projekt".

Trimble Connect podporuje VŠECHNY typy souborů pro nahrání do úložiště. Navíc specifikované formáty souborů dokáže otevřít přímo v BIM prohlížeči. Jedná se o formáty souborů:

Trimble Connect pro Windows doporučujeme stáhnout přímo ve webové verzi aplikace Trimble Connect. Stačí kliknout vpravo nahoře na ikonku vedle otazníku a následně na možnost stáhnout.

Trimble Connect mobile můžete stáhnout v obchodě Google Play či App Store.

Příčinou tohoto problému mohou být souřadnice, ve kterých je model umístěn. Model je tak vzdálen daleko od „0“, což je častým a opakovaným problémem několika softwarů při exportu. Pokud se Vám špatně zobrazuje model na mobilu, prosím, zkontrolujte zda má model počátek blízko u projektové „0“. Pokud ne, přesuňte model v nativním souboru na správou pozici a exportujte znova. Zobrazení již bude fungovat korektně. 

Stačí pouze v datové struktuře Trimble Connect označit všechny referenční objekty (soubory), které chcete zobrazit a kliknout na "Pohled".

Pro zobrazení nativního Revit souboru je potřeba mít stažený Trimble Connect pro Revit a mít licenci Revitu.
Trimble Connect podporuje .rvt soubory (2018 a výše), stačí pouze nahrát do Trimble Connect a využívat tuto možnost naplno.

Pro zobrazení ve windows verzi stači soubor pouze nahrát, přetáhnout do Trimble Connect Windows a .rvt soubor se zobrazí. Není třeba nahrávat přes doplněk jako u webu.

Zkontrolujte prosím zda daný formát Trimble Connect podporuje. Pokud ano, zkuste chvíli vyčkat, než Trimble Connect soubor zpracuje, jeho stav zpracování můžete vidět na obrázku níže.

Pro vytvoření reportu je potřeba licence Trimble Connect Business Premium a doplněk "Data table" poté už stačí kliknout na tlačítko "Columns".

Zde už můžete vybírat z různých vlastností prvku, poté potvrdit tlačítkem OK.

Dále můžete exportovat daný report do excelu pomocí tlačítka na obrázku.

Není to možné, Trimble Connect vždy potřebuje alespoň jednoho administrátora. Můžete dát právo někomu jinému a poté opustit projekt.

Pokud máte jakýkoliv problém s Trimble Connect můžete kontaktovat naši zákaznickou podporu emailem, telefonicky či můžete využít možnost online podpory - chatu zde na webových stránkách vpravo dole. Více informací v sekci kontakt na naší stránce. 

U každého modelu najdete tlačítko "Vytvořit úkol" pomocí kterého vytvoříte úkol, úkoly můžete přiřazovat členům týmu, můžete si také vybírat ze škály možností, jak s úkolem zacházet.

Údaje v aktivitách - historii projektu nelze smazat.

Pokud se vám model nezobrazuje a název modelu je červený jako na obrázku nížeProsím vyzkoušejte nejprve smazat projekt lokálně přes Windows verzi dle obrázku níže, poté by vše mělo fungovat.


Pokud problém přetrvá, prosím zkuste přeinstalovat aplikaci stáhnutím nejnovější verze z app store webové verzi Trimble Connect.

V Trimble Connect smazané soubory může vrátit pouze administrátor projektu nebo uživatel, který soubor smazal. Jednoduše toho docílíte přes tlačítko "Obnovit".

1. Běžte do "Aktivity" a pod názvem smazaného souboru je tlačítko "Obnovit". K vyhledání smazaného souboru můžete využít možnosti filtru.
2. Klikněte na tlačítko "Obnovit" a soubor se automaticky vrátí zpět na své původní místo.

Níže naleznete video, které ukazuje sčítání vlastností objektů v mobilní aplikace.

Projekty, které nejsou publikovány na cloud, jsou umísteny v C:\users\<Username>\AppData\Local\Trimble\Trimble Connect<userid> složce, ale nejsou přiřazeny jako ID projektu které jsou registrovány na TC.

Pokud chcete vidět detaily složky projektu, otevřete ProjectsCache.json soubor a vyhledejte "ProjectState":"DoNotPush".

1. Stáhněte si aplikaci Trimble Connect Sync z obchodu na https://web.connect.trimble.com/
2. Po přihlášení do aplikace se vám vyzobrazí všechny projekty v Trimble Connect
3. Klikněte na tlačítko Advanced, kde máte plán synchronizace. Poté klikněte na tlačítko editace.

4. V tomto menu si můžete nastavit synchronizace, jsou zde čtyři způsoby:

  • Bi-directional, což znamená že se vám synchronizují data jak z projektu, tak i z počítače
  • Upload only umožňuje poslat data na server z vybrané složky, kterou si můžeme nastavit níže u Project Location
  • Download only stáhne soubory z Trimble Connect do složky uvedené níže
  • Local Transfer umožňuje mít vždy stejnou strukturu jak v projektu, tak lokálně

5. V záložce "Folders" si vybíráte soubory a složky které chcete synchronizovat a filtrovat se dá na další záložce.
6. Poté klikněte na tlačítko Done a můžeme kliknout na tlačítko Sync, které nás vezme do finální předlohy, co vše se bude synchronizovat.

Převést BCF do Trimble Connect lze velice jednoduše, v struktuře projektu, na záložce „Data -> Explorer“ stačí pomocí tlačítka „Add“ a dále „Upload Files“ nahrát uložený BCF soubor v ZIP do Trimble Connect a je hotovo.

Více info na community.trimble.com

Klip vyexportovat bohužel nejde, ovšem je zde možnost zapnout nahrávání obrazovky v 60FPS a je to stejné, jakoby jste vyexporovat klip, takto to dělají někteří uživatelé.

Data Table v Trimble Connect for Windows bohužel nemáme, co však je velmi podobné Data Table, je záložka „Objects“.

Na obrázku níže můžete vidět, že se dají objekty seřadit přesně jak v Data Table, například pomocí celkové výšce či plochy a dalších mnoho parametrů a objekty máte rozdělené do skupin. Těmto skupinám můžete jednoduše měnit barvu, průhlednost, zobrazit či skrýt, řadit a dále.

Při pokusu o stažení souborů z Trimble Connect cloud do lokální složky se nenabízejí žádné nové soubory v náhledu pro synchronizaci (v okně „Sync Preview“). Soubory, které byly synchronizovány před odepřením přístupu, zůstanou lokálně k dispozici. Po odepření přístupu se již nesynchronizují žádné změny.

Stejný princip platí i v případě synchronizace dat z lokálního úložiště na Trimble Connect cloud. V případě, že synchronizační nástroj (TC Sync) identifikuje změnu provedenou v rámci lokální složky, nabídne tento soubor k synchronizaci, ale s chybovou hláškou, že uživatel nemá oprávnění ke změně datové struktury v dané složce projektu. Synchronizace není možná. Viz. obrázek níže.

Uživatel smazáním složky nebo souboru v lokálním úložišti neovlivní data na cloudu. Jedná se o výjimku v procesu synchronizace, která byla nastavena z důvodu zabezpečení dat.

Administrátor má však právo toto učinit prostřednictvím tlačítka „Local Transfer“ ( tuto možnost uvidí pouze Admin projektu ). Pozor na data! V tomto případě se data nahrazují kompletně z lokální složky.

Shrnutí: V případech, kdy se použije možnost „Local Transfer“ se změny projeví a přepíší data i na cloudu včetně odstranění souborů a složek. Dojde k oznámení o provedení synchronizace prostřednictvím emailu.

V případě, že se snažíte ve webové verzi otevřít 3D model v prohlížeči a načítání skončí na bílé obrazovce, proveďte obnovení mezipaměti (Windows: CTRL + F5, Mac: ⇧ Shift +  + R, Linux: F5), které tento problém vyřeší.

Prodejní otázky

Licence Trimble Connect Business Premium lze zakoupit v počtu 1 kusu a následně je také po 1 kusu přikupovat.
Počet licencí Trimble Connect Business Premium lze libovolně během daného roku navyšovat.

Licence Trimble Connect Business lze zakoupit pouze v balíčku po 5 kusech a následně je také v těchto balíčcích přikupovat. Počet licencí Trimble Connect Business lze libovolně během daného roku navyšovat, ale vždy pouze v balíčku po 5 kusech licencí.

Snížit počet licencí je možno vždy ke konci daného kalendářního roku.

Jakmile obdržíme vámi podepsanou objednávku, samotné doručení licencí proběhne do 3 pracovních dní.

Licence Trimble Connect se vždy vztahuje na kalendářní rok a pravidelně se na každý další kalendářní rok obnovuje. V případě, že je licence objednána v průběhu roku, cena za ni se poměrně snižuje vzhledem k době využívání této služby. Ke konci každého roku lze používání licencí Trimble Connect bezplatně zrušit, případně upravit počet potřebných licencí. 

Vstupní školení na Trimble Connect není obsaženo v ceně. V případě potřeby školení vám však připravíme cenově přijatelnou nabídku v návaznosti na počet pořízených licencí. 

Licence Trimble Connect pro Microsoft HoloLens nebo Trimble XR10 je potřeba zakoupit samostatně. Kontaktujte nás pro více informací.

Ano určitě, budeme rádi, když nás s touto příležitostí kontaktujete a můžeme si domluvit termín.

V případě potřeby navýšení počtu licencí nás co nejdříve kontaktujte. Navýšení proběhne do 1 pracovního dne od vámi zaslané podepsané objednávky.

Komerční (Business) licence Trimble Connect zahrnuje neomezený počet projektů, neomezenou velikost cloudové úložiště, plnou funkcionalitu včetně moderního 3D BIM prohlížeče, integraci s ostatním softwarem, zákaznickou podporu v českém jazyce a vizualizér.

Business Premium poté obsahuje navíc využitelné doplňky jako Organizér, Sada Vlastností, Status Sharing a prohlížeč položek. Možnost je také si vytvořit vlastní doplněk a využívat jej tak na plno.

Ano, Trimble Connect si můžete vyzkoušet zcela ZDARMA a bez závazků.

Ano. Uživatelé s licencí Trimble Connect Business Premium mohou využít plnou několikastupňovou zákaznickou podporu v českém jazyce.

Zákaznickou podporu pro uživatele licencí Trimble Connect Business neposkytujeme. Lze si ji však dokoupit samostatně. Pro více informací nás kontaktujte.

Bohužel to možné není. S bezplatnou licencí (free verze) se můžete připojit pouze k projektům, které založil uživatel taktéž v rámci bezplatné licence. Vstoupit do projektu, který je založen uživatelem s placenou (komerční) licencí, je umožněno pouze uživateli s placenou (komerční) licencí Trimble Connect. S placenou (komerční) licencí je možnost se připojit k projektům, které byly založeny uživateli v rámci bezplatné licence (free verze).

Ano, je to možné. Každá komerční licence může být použita pro připojení k jakémukoliv komerčnímu projektu nebo projektu, který byl založen uživatelem v rámci bezplatné licence (free verze).

Tekla BIMsight

Z hlediska samotného používání aplikace Tekla BIMsight nic. Od 1.1.2020 končí vývoj a podpora tohoto produktu. Uživatelé, kteří mají stažený program Tekla BIMsight, jej však budou moci i nadále využívat. Doporučujeme však provést aktualizaci produktu před koncem roku 2019 a to na nejvyšší dostupnou verzi.

Přesun souborů z Tekla BIMsight do Trimble Connect je velice jednoduchý. Soubory lze převést do aplikace Trimble Connect pro Windows. Více informací a postup na videu:

Trimble Connect pro Windows lze využívat také zcela zdarma a to pro neomezený počet projektů tak, jak jste byli zvyklí i u produktu Tekla BIMsight.

Srovnání produktů na základních funkcí uvádíme v tabulce.

Ano, je to možné. Jedná se o klasické nastavení vašeho operačního systému. Aplikace to umožňuje.

Naše zákaznická podpora je Vám plně k dispozici. Napište nám, zavolejte, nebo využijte náš chat, kde Vás spojíme s pracovníkem naší zákaznické podpory. Kontaktní informace k dispozici zde.